APOTHECIUM

Zdravý životní styl - Relax

Odpočinek, neutuchající dobrá nálada… nebo stres?
I když v dnešní době zcela jasně vyhrává stres, dá se s ním bojovat!
Jak?

Nejlépe je vyhýbat se stresovým situacím

I když se v dnešní době nejde stresu vyhnout, je důležité nepoddávat se mu a bránit se: změnit naše navyklé špatné stereotypy myšlení, chování, naše postoje (vidět sklenici napůl plnou a ne napůl prázdnou), dodržovat životosprávu, být optimistou, naučit se správně dýchat, dostatečně odpočívat, spát, mít koníčky, přátele, najít si něco, co nás uklidní, ať už je to jóga, masáže či chodit hodně do přírody. Samozřejmě můžeme využít i příznivého vlivu doplňků stravy na naši psychiku a odolnost proti stresu.

Stres je nedílnou součástí našeho života. Je těžké se ho zbavit a vyhnout se mu, protože má mnoho tváří. Moderní člověk žije v neustálém stresu, nejen emočním, ale i chemickém, oxidačním nebo genotoxickém. Jsou to nepředvídatelné a nežádoucí vedlejší následky civilizačního rozvoje. Neřešený stres je nebezpečný, protože narušuje detoxikační faktory v organismu, blokuje přirozené filtrační mechanismy, zvyšuje propustnost střev a bere nám chuť do života. Dlouhodobý stres je prvním krokem ke vředům, vysokému tlaku, neuróze a jiným onemocněním. Objevují se zdravotní problémy, jako například snížená koncentrace a odolnost, žaludeční potíže, zvýšený krevní tlak, klesá zájem o sex a dříve přichází stáří. Stresové podněty přijímají rovněž receptory umístěné ve tkáních kůže, svalů a šlach, které reagují bolestivou křečí, bolestmi šíje a krku, „mravenčením“ v rukou.

Prověřeným způsobem, jak si poradit se stresem, je změna životního stylu:
vhodná strava a fyzická aktivita.

Nedostatek výživných látek je pro organismus stresem samým o sobě, navíc čím lépe stres uvolníme, tím lépe organismus reaguje na jeho výživu. Ve stravě by neměly chybět vitamíny, minerály, bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny zlepšující náladu. Ve stresových situacích je třeba namísto alkoholu nebo chemických stimulantů zvolit procházku, krátké cvičení a naše doplňky stravy

Nezapomínejme na spánek.
Příroda nám vyhradila přibližně 25 let z délky našeho života na spánek.
Zcela jistě k tomu měla vážné důvody. Mnoho z nás podceňuje význam spánku pro naše zdraví. Někteří se domnívají, že je to škoda času, protože den má pouze 24 hodiny, a slibují si, že probdělou noc jednou dospí. Pro zdravé fungování náš organismus potřebuje nejen potravu a kyslík, ale také dostatečně dlouhý spánek. Spánek znamená pro organismus odpočinek. Během spánku odpočívá mozek, uvolňují se svaly a hormonální systém vylučuje látky, které regenerují buňky. Po dostatečně dlouhém odpočinku nás opouští únava, mizí bolestivé napětí svalů a špatná nálada.

Počkejte prosím na nahrání dat…