APOTHECIUM

Zdravý životní styl - POHYB

Ano, ke zdravému životnímu stylu patří pohyb. Nemusíte však být profi sportovec, ani trávit hodiny v posilovnách či na atletických oválech, stačí najít si každý den chvilku na pohyb - třeba jít pěšky do práce a z práce, nebo večer před spaním na procházku do přírody, nejezdit výtahem … když se chce, vždy se něco najde :-)

Lidské tělo bylo stvořeno k pohybu

Starořecký filozof Aristoteles svým žákům vštěpoval: „Nic tak neničí naše zdraví jako tělesná nečinnost“

O tom, že fyzická aktivita přispívá ke zlepšení našeho fyzického a psychického stavu, není třeba už nikoho speciálně přesvědčovat.

Většinu fyzické námahy však za lidi převzaly stroje, nohy nahradily pedály v autě a většina z nás vede sedavý způsob života.

Jsme společenstvím lidí závislých na sezení. Dlouhé hodiny strávené v jedné poloze vedou k tomu, že kostra a svaly slábnou, chodidla ztrácejí podporu, pánev ztrácí stabilitu a páteř se křiví.

Číst dále Skrýt

Důsledkem tělesné nečinnosti jsou tělesné vady, omezení volného pohybu, problémy s koncentrací a nemožnost odreagování stresu. Sezení po mnoho hodin v uzavřené místnosti už od šestého roku života způsobuje, že je organismus neokysličený a konzumace jakékoliv stravy znamená, že je rovněž podvyživený. I přes stále populárnější aktivní formy odpočinku tyto aktivity nadále prohrávají s časem, který trávíme před televizorem a počítačem. Proto je při návalu každodenních povinností a úkolů tak důležité, abychom si alespoň minimum volného času vyhradili na procházku a cvičení. Systematická, přiměřená fyzická námaha zvyšuje výkonost, sílu a svalový objem. Příznivě ovlivňuje vzhled postavy, kardiovaskulární systém, metabolismus, detoxikaci a vyrovnává fyzické a psychické napětí.

Aktivní odpočinek zvyšuje pohybový rozsah kloubů, formuje jejich povrch a chrání před opotřebením.

Tělesná cvičení ovlivňují udržování správného držení těla, cvičí rovnováhu a koordinaci pohybu, stimulují imunitní systém a jsou lékem na civilizační onemocnění.

Díky aktivnímu životnímu stylu nejen předcházíme nemocem, ale rovněž se jich zbavujeme.

Nevěřte tvrzením, že když jsou vaše klouby nemocné, organismus by neměl být namáhán a je třeba nevykonávat žádnou činnost. Nemoc, kromě úrazů, je narušený stav homeostázy organismu, kde nikdy netrpí pouze jeden orgán. Degenerativní onemocnění pohybového aparátu se vyskytují společně s jinými onemocněními, např. obezitou, cukrovkou a vysokým krevním tlakem. Jejich příčinou je nejen nedostatek pohybu nebo zatěžování kloubů, ale rovněž strava a nedostatek péče o vnitřní tělesnou hygienu, tedy pravidelná očista organismu. Střevní toxiny putují do malých a velkých kloubů končetin a podél páteře, a tím vyvolávají jejich pozvolnou destrukci. Klouby podléhají opotřebení, otékají, bolí, a omezují tak volnost pohybu.

Když se cítíme v pořádku a zdraví, je život mnohem příjemnější.

Pokud nejste zvyklí na fyzickou aktivitu, začínejte s cvičením pozvolna.

Podle toho, jak se bude zlepšovat vaše fyzická kondice a zdravotní stav, bude vám přibývat energie a automaticky budete chtít cvičit více.

Vybírejte si takovou formu aktivity, která je pro vás příjemná a je v dosahu vašich pohybových možností. Pokud jste osobou fyzicky aktivní, závodně nebo rekreačně sportujete nebo vykonáváte těžkou fyzickou práci a vystavujete tak své klouby vysoké zátěži a mikroúrazům, preventivně posilujte pohybový aparát doplňky stravy.

Zlatá zásada zdravého cvičení:
Cvičte třikrát týdně po dobu 30 minut v tempu 130 tepů za minutu.

Nejste přihlášeni.
Přihlašte se prosím v horním menu pomocí svého ID a hesla.

Sportovní aplikace pro váš chytrý telefon:

Sports Tracker Running Cycling
Push Ups Work
Sit Ups Workout  
Runtastic Sit-Ups Ab Workout
Dřepy - Squats Workout  
Runtastic Squats – Workouts
Počkejte prosím na nahrání dat…