APOTHECIUM

Zdrowy styl życia - AKTYWNOŚĆ

Tak, na zdrowy styl życia składa się również aktywność. Nie musicie być oczywiście zawodowymi sportowcami lub też godzinami trenować na stadionie czy siłowni. Wystarczy znaleźć każdego dnia chwilkę dla siebie, dla swojej aktywności - np. wrócić na pieszo z pracy lub przed snem pójść na krótki spacer, zamiast windy skorzystać ze schodów itp. Kiedy jest chęć zawsze coś się znajdzie :-)

Nasz organizm został stworzony do aktywnego ruchu.

Starożytny grecki filozof Arystoteles zaszczepił wśród swoich uczniów motto: "nic tak nie niszczy naszego zdrowia, jak brak aktywności fizycznej"

O tym, że aktywność i ruch przyczynia się do poprawy naszej kondycji fizycznej i psychicznej, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać.

Większość wysiłku fizycznego jednak przejęły za nas maszyny, urządzenia, samochody i przez to zastępstwo większość z nas prowadzi zasiedziały tryb życia.

Jesteśmy społeczeństwem uzależnionym od siedzenia. Długie godziny spędzone w jednej pozycji, co prowadzi do krzywizn i bóli mięśni, stopy tracą swoje podparcie, miednica traci stabilność, a kręgosłup jest krzywy.

W wyniku braku aktywności fizycznej pojawiają się dolegliwości, problemy z koncentracją i brak możliwości redukcji stresu. Przebywanie przez wiele godzin w zamkniętym pomieszczeniu już praktycznie od szóstego roku życia powoduje, że nasz organizm jest niedotleniony, a co za tym idzie przyswojenie jakiegokolwiek pożywienia jest utrudnione, co prowadzi do niedożywienia. Pomimo coraz bardziej popularnych form aktywnego wypoczynku, działania te w dalszym ciągu przegrywają z brakiem czasu, który chętniej spędzamy przed telewizorem i komputerem. W związku z tym, tak ważne jest, abyśmy w gąszczu codziennych obowiązków i ważnych zadań znaleźli krótką chwilę czasu na spacer i ćwiczenia. Systematyczne, odpowiednie ćwiczenia fizyczne zwiększają wydolność organizmu, poprawiają krążenie, koncentrację, wytrzymałość oraz rozwijają mięśnie. Korzystnie wpływają na układ krążenia, metabolizm, detoksykację oraz równowagę stresu fizycznego i psychicznego.

Aktywny ruch zwiększa ruchomość stawów, zapobiegając ich degeneracji, tworząc powierzchnię ochronną.

Ćwiczenia fizyczne wpływają na utrzymanie prawidłowej postawy, równowagi i koordynacji ruchów, stymulują układ odpornościowy i są one antidotum na choroby cywilizacji.

Dzięki dotrzymywaniu aktywnego trybu życia, możemy nie tylko zapobiegać chorobom, ale także pozbywać się ich z naszego organizmu.

Nie dajcie wiary w twierdzenia, że gdy bolą nas stawy nie należy obciążać organizmu żadnym wysiłkiem. Choroba, oprócz urazów, to zakłócony stan homeostazy całego organizmu, gdzie nigdy nie dotyczy to pojedynczego organu. Problemy zwyrodnieniowe układu mięśniowo-szkieletowego występują w połączeniu lub w następstwie innych dolegliwości, takich jak otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie. Ich przyczyną jest nie tylko brak ruchu czy sztywność stawów, ale również dieta i brak troski o higienę ciała, czyli regularnego oczyszczania organizmu. Toksyny znajdujące się w naszych jelitach przedostają się do naszych stawów i kończyn, także do kręgosłupa, powodując ich powolną degenerację. Stawy zużywają się szybciej, puchną, pojawia się ból, a w wyniku tego ograniczona ruchomość.

Gdy czujemy się dobrze i zdrowo, życie jest o wiele bardziej przyjemne.

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do aktywności fizycznej, stopniowo zacznij od wykonywania standardowych ćwiczeń.

W zależności od tego, jak będzie poprawiać się Twoja kondycja fizyczna i stan zdrowia, proporcjonalnie odczuwalne będą zwiększenie energii i ochota na większą ilość ruchu.

Wybierz formę aktywności, która jest dla Ciebie przyjemna i która odpowiada Twoim możliwościom wydolnościowym. Jeśli jesteś osobą pracującą fizycznie, rekreacyjnie lub profesjonalnie uprawiasz sport, Twoje stawy narażone są na szybsze i częstsze urazy, dlatego też sugerujemy wzmocnienie aparatu ruchu suplementami diety.

Złota zasada zdrowej aktywności:
Ćwicz trzy razy w tygodniu 30 minut z tętnem 130 uderzeń na minutę.

Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się w menu głównym, wpisując swoje ID i hasło.

Aplikacja sportowe dla Twojego smartfona:

Sports Tracker Running Cycling
Push Ups Work
Sit Ups Workout  
Runtastic Sit-Ups Ab Workout
Dřepy - Squats Workout  
Runtastic Squats – Workouts
Proszę czekać, trwa ładowanie danych…