APOTHECIUM

Zdravý životný štýl - POHYB

Áno, ku zdravému životnému štýlu patrí pohyb. Nemusíte však byť profi športovec, ani tráviť hodiny v posilňovniach, či na atletických ováloch, stačí nájsť si každý deň chvíľku na pohyb - treba ísť pešo do práce, alebo večer pred spaním na prechádzku do prírody, nejazdiť výťahom… keď sa chce, vždy sa niečo nájde

Ľudské telo bolo stvorené na pohyb

Starogrécky filozof Aristoteles svojim žiakom vštepoval: „Nič tak neničí naše zdravie ako telesná nečinnosť“

O tom, že fyzická aktivita prispieva k zlepšeniu nášho fyzického a psychického stavu, ni je treba už nikoho špeciálne presvedčovať.

Väčšinu fyzickej námahy však za ľudí prevzali stroje, nohy nahradili pedále v aute a väčšina z nás vedie sedavý spôsob života.

Sme spoločenstvom ľudí závislých na sedení. Dlhé hodiny strávené v jednej polohe vedú k tomu, že kostra a svaly slabnú, chodidlá strácajú podporu, panva stráca stabilitu a chrbtica sa kriví.

Dôsledkom telesnej nečinnosti sú telesné vady, obmedzenia voľného pohybu, problémy s koncentráciou a nemožnosť odreagovania stresu. Sedenie po dobu viac hodín v uzavretej miestnosti už od šiesteho roku života spôsobuje, že je organizmus neokysličený a konzumácia akejkoľvek stravy znamená, že je rovnako podvýživený. Aj napriek stále populárnejším aktívnym formám odpočinku tieto aktivity naďalej prehrávajú s časom, ktorý trávime pred televízorom a počítačom. Preto je pri návale každodenných povinností a úloh tak dôležité, aby sme si aspoň minimum voľného času vyhradili na prechádzku a cvičenie. Systematická, primeraná fyzická námaha zvyšuje výkonnosť, silu a svalový objem. Priaznivo ovplyvňuje vzhľad postavy, kardiovaskulárny systém, metabolizmus, detoxikáciu a vyrovnáva fyzické a psychické napätie.

Aktívny odpočinok zvyšuje pohybový rozsah kĺbov, formuje ich povrch a chráni pred opotrebovaním.

Telesné cvičenia ovplyvňujú udržiavanie správneho držania tela, cvičí rovnováhu a koordináciu pohybu, stimulujú imunitní systém a sú liekom na civilizačné ochorenia.

Vďaka aktívnemu životnému štýlu nie len predchádzame chorobám, ale takisto sa ich zbavujeme.

Neverte tvrdeniam, že keď sú vaše kĺby choré, organizmus by nemal byť namáhaný a nemala by sa vykonávať žiadna činnosť. Choroba, okrem úrazov, je narušený stav homeostázy organizmu, kde nikdy netrpí iba jeden orgán. Degeneratívne ochorenia pohybového aparátu sa vyskytujú spoločne s inými ochoreniami, napr. obezitou, cukrovkou a vysokým krvným tlakom. Ich príčinou je nie len nedostatok pohybu alebo zaťažovanie kĺbov, ale takisto strava a nedostatok starostlivosti o vnútornú telesnú hygienu, teda pravidelná očista organizmu. Črevné toxíny putujú do malých a veľkých kĺbov končatín a pozdĺž chrbtice, a tým vyvolávajú ich pozvoľnú deštrukciu. Kĺby podliehajú opotrebeniu, opuchnú, bolia, a obmedzujú tak voľnosť pohybu.

Keď sa cítime v poriadku a zdraví, je život omnoho príjemnejší.

Pokiaľ nie ste zvyknutí na fyzickú aktivitu, začínajte s cvičením pozvoľna.

Podľa toho, ako sa bude zlepšovať vaša fyzická kondícia a zdravotný stav, bude vám pribúdať energia a automaticky budete chcieť cvičiť viac.

Vyberajte si takú formu aktivity, ktorá je pre vás príjemná a je v dosahu vašich pohybových možností. Pokiaľ ste osobou fyzicky aktívnou, súťažne alebo rekreačne športujete alebo vykonávate ťažkú fyzickú prácu a vystavujete tak svoje kĺby vysokej záťaži a mikroúrazom, preventívne posilnite pohybový aparát výživovými doplnkami.

Zlatá zásada zdravého cvičenia:
Cvičte trikrát týždenne po dobu 30 minút v tempe 130 tepov za minútu.

Nie ste prihlásený.
Prihláste sa prosím v hornom menu pomocou svojho ID a hesla.

Športová aplikácia pre váš smartfón:

Sports Tracker Running Cycling
Push Ups Work
Sit Ups Workout  
Runtastic Sit-Ups Ab Workout
Dřepy - Squats Workout  
Runtastic Squats – Workouts
Počkajte prosím na nahranie dát…